Kreme per sallate

                 Perberesit :

            1 gode salce kosi

            1 gode me majoneze

             4 tranguj turshi  (kavanoza  turshi)

             1 tufe majdanoze

             vaj ulliri sipas deshires ( si sasi )

             kripe sipas deshires

             piper sipas deshires

             nje kokerr limon  ( ti shtrydhet lengu )

  

 

                                       Pergatitja

 

 

         I marrim te gjithe perberesit dhe  i vendosim bashke tek mikseri qe grijme zarzavatet, i perziejme te gjitha bashke deri sa te behet nje mase  e njejte,

dhe kete mase e vendosim ne nje vazo qelqi , se eshte me higjenike.Kjo perdoret ne vend te vajit, kripes,dhe uthulles. ne sallaten jeshile, lakres se bardhe ,lakres se kuqe ,kraheve te pulave mbas pjekjes ( per ti lyer ne qoftese do sipas deshires ) .