Lulelaker me beshamel

Perberesit per 4 – 5 persona

 

Lule lake e bardhe 1 kg

2 luge gjelle me gjalpe

1 luge e gjysem gjelle me miell

Gjysem kg qumesht

Pak krip

Pak piper

Pak arre muskate

Djathe kackavall( ose djathe parmexhano po te kesh )

 

 

 

                                                 Pergatitja

 

Zierja e lule lakres:

 

Marrim lule lakrat para se ti lajme dhe ti pastrojme i shkepusim nga njera tjetra domethene i ndajme ne dega te vogla.I shplajme ne uje te rrejdhshem, dhe i veme per te ziere ( ose ne tenxhere me uje ose ne avull ).Do ti leme  5 minuta nga momenti i fillimit te zierjes.Do ti kullojme dhe do ti leme menjane duke e vendosur ne taven qe do ti pjekim

Pergatitja e beshamelit:

 

Do te marim tenxheren dhe do te hedhim 2 luge gjalpe dhe do ta shkrijme ne zjarre te avashem,ne momentin qe gjalpi ka shkrire ne do te hedhim 1 luge e gjysem me miell dhe do ta skuqim (ta zverdhim ),pastaj do ti hedhim qumeshtin,ne qoftese qumeshti eshte i ftohte ne do ta hedhim avash avash ne menyre qe mos te na behen kokerra( se kjo eshte shume e rendesishme) duke e perzier vazhdimisht.

Ne momentin qe na eshte bere beshameli kremoz ne do te hedhim kripen,piperi,arre muskat,dhe djathin e grire.Kete mase do ta hedhim mbi lulet e lakres dhe do ta fusim ne furre ne temperaturen 180 – 200 grade .Do ta leme deri sa te krijoje nje cipe persiper beshameli.Ne kete moment tava eshte gati dhe serviret e vaket.