Mini molto

10gr maja birre

2 lug supe sheqer

250gr qumesht

40gr uje

175gr gjalpe

800gr miell

1 veze

Pakez kripe

recel ose cokokrem  ose copza cokollate

PERGATITJA

*Ne nje ene hedhim 120 gr miell  ne mes hidhet maja e shkrire me pak uje te vaket,,bejme brumin dhe e leme ne nje vend te ngrohte   drisa te 2 ose 3 fishoje vellimin

*Hedhim pjesen tjeter te miellit,,sheqerin ,kripen dhe qumeshtin  shtojme dhe majane e ardhur dhe I punojme sebashku derisa te bejme nje brume kompakt.

*Hapim nje pete me trashesi 1cm

*Presim feta nga gjalpi   qe duhet te jete   i  bute   dhe i vendosim mbi  gjysmen e  petes ( sikur pregatitet sfoliata )  

*Palosim gjysmen e petes tjeter mbi ate qe shtruam gjalpin,,shtypim anet mire  qe te mbyllen ato,,

*Hapim peten prap ne forme te zgjatur

* E palosim  ne tre vende dhe e leme per 20 minuta ne frigorifer

*E   nxjerrim nga frigoriferi  brumin  e hapim prap  pete  e palosim ne dyshe dhe e fusim prap ne frigorifer per 20 minuta

*E perserisim procesin e mesiperm edhe nje here  Pra   nxjerrim nga frigoriferi  brumin  e hapim prap  pete  dhe e fusim prap ne frigorifer per 20 minuta

* E leme brumin prape te ftohet per 4 ore

* Se fundmi hapim nje pete 1 /2 cm  e trashe

* E  presim  peten ne forma ( shih fotot qe te orjentohesh) i lyejme me pak recel ose cokokrem sipas deshires  ose nga nje cop cokollat,,i mbeshtjellim role

*I leme kruasanet ne vend te vaket derisa te trefishohet vellimi ne nje tepsi ku me pare kemi shtruar leter kuzine

* I lyejme me veze te tundur me pak uje