MINI PICA ( me shije te # sipas deshires )

Përbërësit  për 12 cope

 Ne vend te ketyre perberesve ju mund te perdorni gjera te tjera                                                   

 

500 gram miell 00                     

250 ml ujë

1 lugë gjelle vaj ulliri                        

15 g maja                                     Ju mund te perdorni ne vend te

2 luge çaji me kripë                     brumit te bere vete pakot qe jane

një majë luge  sheqerit                 me pite te gateshme ( 10 cope nje pako )

 

500 gram mocarela

500 ml e salcë domate

20 gr djath parmexhan

borzilok, vaj ulliri, kripë

vaj për te skuqur

 

 

                                               PERGATITJA

 

 

Marrim nje ene ku vendosim miellin,ujin,pak vaj,  krip dhe majane e birres ,majane e shkrijme pak me perpara me uje te vake.I trazojme mire deri sa te na behet nje mase brumi.

Masen e brumit do ta vendosim ne nje vend te sheshte sic eshte tavolina ku gatuajme dhe do ta shtypim gati per  20 minuta ku brumi do te na behet i bute dhe elastike.

Marrim brumin dhee ndajme ne  12 topa dhe e mbeshtjellim dhe e leme te vije per  3 ore.

Marrim nje tigan dhe hedhim salcen e domates borzilokun krip vaj ulliri,vaj kikiriku qe eshte per skuqje dhe e leme te zieje gati per 15 minuta.

Marrim djathin mocarela dhe presim ne copa kubikesh,dhe grijme edhe djathin parmaxhano.

Ne qoftese na eshte bere brumi do ti marim dhe do ti hapim me dore sa te na behet nje mase e rrumbullakte ( sa pite sufllaqe ).

Do ti marim nje nga nje e do ti lyejme me salcen e pergatitur dhe siper salces do te hedhim djathin e prere ne kubik kubik,dhe ti spertatim me djathin e grire parmaxhano.

I marrim dhe i pjekim ne temperaturen 250 grade rreth per 20 minuta.

 

 

 

 

 

Mini pica sipas shijes tuaj