Sallate me karota

Perberesit

 

Karota 1 kg

Vaj ulliri 7 – 8 luge gjelle

Uthull 4 luge gjelle ( sasia varet edhe nga deshira juaj)

Majdanoze nje tufe te madhe ( e grijme )

Krip

Hudhra 3-4 thelpinj (do ti shtypim)

 

                               

                                                Pergatitja

Ne momentin qe i kemi pastruar e lare karotat i vendosim per ti zjere.

Do ti leme aq sa piruni mos te na futet menjehere ne karote.

I marim i kullojme dhe i leme te ftohen, ne momentin qe jane ftohur ne do ti grijme rota rota ( si ne foto ).I marim dhe i vendosim ne nje ene qelqi ,ku do ti hedhim te gjithe perberesit, dhe i perziejme mire.

Enen e qelqit e vendosim ne frigorifere dhe e kemi gati per ti servirur ne cdo kohe.

Perberesit

 

Karota 1 kg

Vaj ulliri 7 – 8 luge gjelle

Uthull 4 luge gjelle ( sasia varet edhe nga deshira juaj)

Majdanoze nje tufe te madhe ( e grijme )

Krip

Hudhra 3-4 thelpinj (do ti shtypim)

 

                               

                                                Pergatitja

Ne momentin qe i kemi pastruar e lare karotat i vendosim per ti zjere.

Do ti leme aq sa piruni mos te na futet menjehere ne karote.

I marim i kullojme dhe i leme te ftohen, ne momentin qe jane ftohur ne do ti grijme rota rota ( si ne foto ).I marim dhe i vendosim ne nje ene qelqi ,ku do ti hedhim te gjithe perberesit, dhe i perziejme mire.

Enen e qelqit e vendosim ne frigorifere dhe e kemi gati per ti servirur ne cdo kohe.