TAVE ME KOKORECE OSE PLENCA

-Nje kokorec ose plence qingji ( sasia sipas deshires)

Qepe 4-5 kokra mesatare

domate pelati gjysmen e kutise500 gr

.hudhra nje koker

miell 2 luge gjelle

kripe piper rigone dafine.

Pergatitja 

Ziejme kokorecin me plencin deri sa te ngelet pak leng. skuqim qepen .pastaj hudhren pasi jane skuqur mire hedhim miellin qe ta zverdhim pak pasi e kemi skuqur hedhim domaten e skuqim pak bashke me te tjerat dhe pastaj I hedhim lengun qe na ka ngelur nga zjerja e tyre e trazojme mire (duhet te jete I nxehte lengu) qe mos te behet kokra kokra E marrim e hedhim ne tave ose ne tasa balte , ne qoftese e hedhim ne tasa balta kokorecin ose plencin do ta ndajme ne copa te vogla. E fusim ne fure dhe e leme deri sa te dali ne lyre.